Fiziksel Tıp & Rehabilitasyon

Güncel Blog Yazıları

Nokta Atış Tedavisi

07-Haz-2023 | Doç. Dr. Ferdi YAVUZ Daha fazla bilgi
Ozon Tedavisi Ankara

Ozon Tedavisi

26-Ağu-2021 | Doç. Dr. Ferdi YAVUZ Daha fazla bilgi

Proloterapi

26-Ağu-2021 | Doç. Dr. Ferdi YAVUZ Daha fazla bilgi

NOKTA ATIŞ TEDAVİSİ

Nokta Atış Tedavisi Nedir?

Bel ve boyun fıtığına bağlı dirençli ağrılarda sinir köklerine skopi eşliğinde uygulanan enjeksiyon tedavisi (nokta atış tedavi- epidural enjeksiyon) ile oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Nokta Atış Tedavisi Hangi Hastalarda Uygulanabilir?

Nokta Atış Tedavisi, bel fıtığı ya da boyun fıtığı nedeniyle fizik tedavi uygulamalarından yeteri yanıt alınamamış hastalar, günlük yaşam kalitesi ağrı nedeniyle bozulmuş olan hastalar, cerrahi tedavi sonrası nüks fıtığı olan hastalarda sıklıkla uygulanmaktadır.

Nokta Atış Tedavisi - Ameliyatsız Fıtık Tedavisi

Nokta Atış Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İşlem alanı bölgesel olarak uyuşturulmakta ve ağrısız bir şekilde enjeksiyon işlemi yapılabilmektedir. İşlem süresi ortalama 20-30 dk dır. C kollu skopi eşliğinde, görüntüleme klavuzluğunda yapılan bu işlem komplikasyon riskini azaltmaktadır.

Nokta Atış Yöntemi ie Ameliyatsız Bel Boyun Fıtık Tedavisi

Nokta Atış Tedavisi Kaç Seans Uygulanır?

Hastalarda işlem sonrası ortalama bir hafta içinde ağrılarında %60-70 azalma beklenmektedir. Hedef enjeksiyon seviyesinin belirlenmesinde klinik muayene ve MRG inceleme oldukça önemlidir. Genelde tek seans enjeksiyon uygulaması yeterli olmakla birlikte nadiren 2. seans uygulama ihtiyacı duyulan vakalar vardır.

Ameliyatsız Bel Boyun Fıtık Tedavisi Nokta Atış Yöntemi

Nokta Atış Tedavisi Etkili midir?

Cerrahi tedavi önerilen hastalarda fıtık derecesine göre değişkenlik göstermekle beraber enjeksiyon sonrası hastaların nörolojik defisit ve klinik ağrı düzeylerinde belirgin düzelmeler görülebilmektedir.